PSİKOTERAPİ NEDİR?/ NE DEĞİLDİR?

Terapiye gitmek” ifadesi geçtiğimiz yıllara oranla artık çok daha tanıdık ve yaygın olsa da bazı mitler halâ yerini koruyor.  Bunda pek çok sosyolojik faktörün etkisi var ancak yazımızın konusu bu değil. Psikoterapiye gitmekten bahsettiğinizde aşağıdaki ifadelerden birini ya da birden fazlasını duymuş olabilirsiniz…

İyi bir arkadaşın varsa terapiste ihtiyacın yok!”

İyi bir arkadaşla sohbet çok kıymetlidir, size çok iyi gelebilir. Ancak psikoterapi bilimsel alt yapısı olan profesyonel bir süreçtir. Yaşadığınız bir problemin sizi ne kadar zorladığını arkadaşınızla dertleşerek paylaşabilirsiniz, ancak terapi bunu daha öteye taşıyarak o zorluğun sizin iç dünyanızdaki gerekçelerini, hangi deneyimlerinizin sizde bu reaksiyon(lar)a neden olabileceğine dair kendinizi tanıma fırsatı sunar. Bu zorluğun etkileri ile baş etme mekanizmalarınızı güçlendirmeyi hedefler. Terapi sürecinde kendinizi tanıdıkça arkadaşlarla sohbet daha keyifli olabilir tabi 😊 Buna da terapinin hedeflenmemiş katkılarından birisi diyebiliriz.

            “Eskiden terapi mi vardı?”

            Keşke olsaydı! Dünya tarihine şöyle bir baktığımızda savaşlar, gözyaşı ve acının bolca olduğunu görürüz. Eskiyi güzellemenin farklı bir versiyonu olan bu ifadeyi bir tür direnç olarak görmek mümkün.

            “İbadetini yap, hiçbir şeyin kalmaz!”

            Psikolojik sağlıklılık pek çok sorumluluğu yerine getirebilmemiz için temel bir şart. Kişi psikolojik sağlıklılığı yeterli olmadığında bırakın ibadet etmeyi kendi bakımını bile sağlayamayacak hale gelebiliyor. Bu ve benzeri ifadeler, psikolojik olarak zor süreçten geçen kişinin -dini inancı olan birisi ise- daha fazla suçluluk ve yetersizlik yaşamasına neden oluyor.

            “Çok pahalı, param olsa giderim! Terapiste gitmek lüks!”

            Psikoterapi hizmetinin çok ucuz bir hizmet olduğu iddiasında değilim elbette. Herhangi birşeyin kıymeti pahası ile ölçülüyorsa- ki bu görüşün doğruluğundan emin değilim-psikoterapinin çok pahalı olması gerekebilir. Sanırım bu noktada öncelikler devreye giriyor. Yaşadığınız problemin yaşamınızı ve sizin işlevselliğinizi ne kadar etkilediğini farketmek ve kendiliğinize dair kazanımı düşünerek seçim yapmak önemli. Ülkemizde pek çok kıymetli meslektaşım ya da değerli oluşum var, ihtiyaç duyanlar için uygun fiyatlı ulaşılabilir terapi hizmeti sunuyorlar.

Pek çok konuda olduğu gibi arayışta olmak, iyileşmeye niyet etmek önemli. Seçenekler bir şekilde karşımıza çıkıyor.

%d blogcu bunu beğendi: